elonbet app login
elonbet app login
elonbet app login
elonbet app login
elonbet app login
elonbet app login
elonbet app login
elonbet app login
elonbet app login
elonbet app login
elonbet app login

Udział polskich ekspertów w warsztatach konserwatorskich w Nieświeżu

Udział polskich ekspertów w warsztatach konserwatorskich w Nieświeżu

Międzynarodowe warsztaty dla specjalistów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej zajmujących się ochroną i konserwacją zabytków zostały zorganizowane w dniach 14-24 października 2013 r. w Nieświeżu na Białorusi przez Polski Komitet do spraw UNESCO we współpracy z Międzyuczelnianym Instytutem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie oraz Fundacją Zbiorów im. Ciechanowieckich na Zamku Królewskim w Warszawie. Ze strony białoruskiej organizatorem przedsięwzięcia był Białoruski Komitet Narodowy UNESCO i Białoruska Państwowa Akademia Sztuk Pięknych w Mińsku.

W warsztatach wzięło udział 9 polskich konserwatorów zajmujących się ochroną i rewaloryzacją zabytków, wybitnych ekspertów z dziedziny konserwacji praktycznej. Obok prof. Tadeusza Bernatowicza uczestniczyli tacy specjaliści jak: prof. Helena Hryszko (tkaniny), dr Ewa Święcka (malarstwo ścienne), dr Janusz Smaza ( kamień ), Janusz Mróz ( metal), Agnieszka Pawlak ( malarstwo sztalugowe), prof. Jan Marczak ( badania laserem), Paweł Sadlej ( malarstwo sztalugowe, polichromie, drewno), Dariusz Subocz ( papier). Białoruska Akademia Sztuk Pięknych zapewniła udział kilkunastu wybranych młodych konserwatorów (wraz z szefem nowo-utworzonego Wydziału Konserwacji Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych), którzy uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez polskich specjalistów.

W inauguracji warsztatów dnia 14 października 2013 r. uczestniczyli: dyrektor Zespołu Zamkowo-Parkowego w Nieświeżu, Sergiej Klimow, rektor Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku, prof. Mikhail Barazna wraz z prorektorem, prof. Swietłaną Winokurową, Sekretarz Generalny Białoruskiego Komitetu Narodowego UNESCO, Jurij Ambrazewicz oraz przedstawiciel Ministerstwa Kultury Białorusi, a także pani Urszula Doroszewska, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku.

W dniu poprzedzającym rozpoczęcie warsztatów, podczas wizyty w Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku, uroczyście podpisano porozumienie o współpracy między Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Białoruską Państwową Akademią Sztuk Pięknych w Mińsku.

Celem warsztatów jest podniesienie jakości prac konserwatorskich w restaurowanych obiektach zabytkowych w Nieświeżu oraz innych obiektach poza granicami Polski w zakresie architektury, polichromii i rzeźby, konserwacji tkanin, mebli i wyrobów z drewna, szkła, ceramiki, przedmiotów z metalu, renowacji zabytków rzemiosła artystycznego, malarstwa olejnego oraz ochrony i konserwacji krajobrazu i zespołów parkowych. Program szkolenia obejmuje wykłady, warsztaty i wyjazdy studyjne.

Wykłady i warsztaty odbywają się na terenie Narodowego Muzeum “Rezerwat Historyczno-Kulturalny Nieśwież” oraz w Zespole Zamkowo-Parkowym rodu Radziwiłłów w Nieświeżu, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tegoroczne warsztaty przewidziane są jako początek cyklu spotkań organizowanych ze stroną białoruską służących wymianie doświadczeń polskich specjalistów z konserwatorami z Europy Środkowo-Wschodniej.

Zadanie: Udział polskich ekspertów w warsztatach dla konserwatorów w Nieświeżu „dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

 

  

1Comment
  • film izle
    Posted at 08:02h, 26 listopada Odpowiedz

    I really liked your article. Really looking forward to read more. Cool. Kip Vanscoik

Post A Comment