bitcoins deutschland in krypto investieren beste crypto investing bitcoins plutus reddit should you invest in bitcoin
 

Malowidło bizantyńskie z początku XV w Fundacji Króla Władysława II Jagiełły w prezbiterium Katedry Sandomierskiej

Konserwacja-malowidel-bizantynskich-XV-w-13 Konserwacja-malowidel-bizantynskich-XV-w-14 Konserwacja-malowidel-bizantynskich-XV-w-15 Konserwacja-malowidel-bizantynskich-XV-w-8 Restauracja i konserwacja zabytków - MIK Restauracja i konserwacja zabytków - MIK Restauracja i konserwacja zabytków - MIK Restauracja i konserwacja zabytków - MIK Restauracja i konserwacja zabytków - MIK Restauracja i konserwacja zabytków - MIK Restauracja i konserwacja zabytków - MIK Restauracja i konserwacja zabytków - MIK Restauracja i konserwacja zabytków - MIK Restauracja i konserwacja zabytków - MIK Restauracja i konserwacja zabytków - MIK
Category
Konserwacja malowideł
About This Project

 

Prace przy odsłanianiu i pełnej konserwacji malowideł rozpoczęto w 2008 roku, a zakończono w sierpniu 2010 r. Malowidło Sandomierskie było znane z literatury i materiałów historycznych, wymieniane już przez Długosza. W w 1934 roku zostało ono całkowicie przemalowane. Prace wykonano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego Norweskiego Lichtensteinu i Islandii oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podjęte prace konserwatorskie pozwoliły ujawnić dobrze zachowane malowidło wykonane w typowej dla tej epoki technice fresku bizantyńskiego. Konserwacja pozwoliła nie tylko odsłonić 65 scen spod przemalowań ale też dokonano szeregu odkryć nieznanych wcześniejszych malowideł z XIV w.

 

Z XV-wiecznej warstwy bizantyńskiej odkryto fryz herbowy, sceny Ukrzyżowania Chrystusa, Narodzin Matki Boskiej i Chrystusa, zejścia do Otchłani (Anastazis), nad ołtarzem oraz scenę Zwiastowania. Na sklepieniu odkryto nieznane sceny Procesji Liturgicznej oraz Chrystusa Pantokratora.