crypto trading mentorship crypto assets learning cryptocurrency cryptocurrency apps is it worth investing in bitcoin wo kaufe

Trybsz kościoła p.w. św. Elżbiety Węgierskiej

Category
Konserwacja elementów architektonicznych, Konserwacja malowideł
About This Project

Rozpoczęte w 2009 roku prace inwentaryzacyjne i badawcze zaowocowały realizacją kompleksowych prac konserwatorskich w bieżącym roku. Prace prowadzone są zarówno przy architekturze i poszyciu gontowym jak i przy malowidłach ściennych. Drewniany XV wieczny kościół p.w. św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu, wraz ze swą wspaniałą polichromią ścienną datowaną na 1618 rok, jest jednym z najbardziej znanych oraz cenionych zabytków polskiego Podtatrza. Należy do grona najbardziej znanych kościołów drewnianych w Polsce.

Obecny stan zachowania polichromii ściennej wymaga niemal natychmiastowej interwencji konserwatorskiej. Dominującym objawem zniszczeń w części oryginalnej jest pudrowanie się warstwy malarskiej, zaplamienia pochodzące od wcześniejszych zabiegów impregnacji lub konsolidacji.  W części przemalowanej zniszczenie polega na odspajaniu się uszkodzonej warstwy malarskiej – lub warstwy malarskiej wraz z warstwą gruntu – od drewnianego podłoża, są to tzw. odspojenia daszkowate.

Galeria:
Autor fotografii: dr Jarosław Adamowicz