elon bet app download
elon bet app download
elon bet app download
elon bet app download
elon bet app download
elon bet app download
elon bet app download
elon bet app download
elon bet app download
elon bet app download
elon bet app download

 

Grywałd – kościół p.w. Św. Marcina Biskupa

Category
Konserwacja elementów architektonicznych, Konserwacja malowideł, Konserwacja rzeźb
About This Project

W latach 2008-2010 przeprowadzono kompleksowe prace badawcze i konserwatorskie jednego z najbardziej malowniczych średniowiecznych kościołów drewnianych w Polsce. Drewniany XV wieczny kościół p.w. Św. Marcina Biskupa w Grywałdzie na Podhalu, jego wspaniała polichromia ścienna datowana na rok 1618 oraz wyposażenie w XVI wieczny gotycki tryptyk św. Marcina oraz manierystyczne ołtarze boczne jest jednym z najbardziej znanych oraz cenionych  zabytków polskich Podtatrza. Poprzez przeprowadzenie pełnej kompleksowej konserwacji kościoła i uratowanie niezwykle cennej polichromii ściennej pokrywającej ściany i strop kościoła oraz wyposażenia kościoła został uratowany jeden z najbardziej cennych zabytków.

 

Kompleksowe prace konserwatorskie dotyczyły pełnej kompleksowej konserwacji malowideł ściennych, wszystkich elementów wyposażenia kościoła oraz prewencyjnej impregnacji okresowej poszycia gontowego, które zostało wymienione w 2001 roku.

 

Przeprowadzone w ostatnich latach prace konserwatorskie całego kościoła w Grywałdzie pozwalają na wliczenie go do grona obiektów średniowiecznej architektury drewnianej objętych pełną, prewencją konserwatorską. Turystyczno – Dydaktyczny Szlak Małopolskiej Architektury Drewnianej jest szeroko promowany, a region Podhala jest jednym z obszarów rozwijających się turystycznie. Efekt prac powinien owocować podniesieniem walorów kulturowych regionu. Kościół w Grywałdzie wraz z sąsiednimi kościołami w Dębnie, Łopusznej, Harklowej i w Sromowcach Niżnych stanowi atrakcyjną enklawę średniowiecznej architektury drewnianej nad zalewem Czorsztyńskim i wzdłuż linii Dunajca. Wymienione Kościoły wpisują się również w ponadregionalne programy Euroregionu Tatry.

 

Galeria: 
Autor fotografii: dr Jarosław Adamowicz