auto trading how to buy cryptocurrency for beginners what is digital currency etoto what is the best crypto to invest in is bitcoin crypto
 

Usuwanie nawarstwień laserem Dubrownik

Usuwanie nawarstwień laserem Dubrownik
Category
Konserwacja malowideł, Konserwacja rzeźb
About This Project

Do najważniejszych osiągnięć instytutu należy zaliczyć prace związane z realizacją badań i wdrożeniem techniki laserowej w konserwacji. Trwają prace przygotowawcze trzech projektów badawczych rozszerzające aplikacje nowego typu lasera erbowego do usuwania werniksów oraz zastosowania laserów neodymowych do usuwania nawarstwień z podłoży papierowych, pergaminu i metalu. Opracowywane są zagadnienia konserwacji sztuki współczesnej.

 

Nowatorskie prace konserwatorskie z użyciem lasera stały się swego rodzaju specjalnością instytutu. Za pomocą urządzenia laserowego przeprowadzono konserwację takich bezcennych obiektów, jak wnętrze Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, rzeźba Pantokratora z XII wieku z archikolegiaty w Tumie pod Łęczycą, XV-wieczna rzeźba św. Błażeja w muzeum w Dubrowniku oraz posąg Henryka Lubomirskiego autorstwa Canovy z muzeum w Łańcucie i wiele innych ze skarbnicy dziedzictwa.

 

W ramach swojej działalności instytut podejmuje się również prac o szczególnie złożonej problematyce badawczej  i konserwatorskiej. Do najważniejszych – oprócz konserwacji wystroju rzeźbiarskiego wnętrza kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu – należą: kompleksowa konserwacja i rebarokizacja wystroju elewacji pałacu w Wilanowie wraz z murami oporowymi pałacowych tarasów, konserwacja romańskiego malowidła ściennego z absydy zachodniej archi kolegiaty w Wiślicy, kompleksowa konserwacja romańskiej polichromii ściennej oraz elementów konstrukcji architektonicznych drewnianego kościoła w Dębnie Podhalańskim, konserwacja  i restauracja ceglano-kamiennej Bramy Górnej w Olsztynie oraz opracowanie projektu remontu i konserwacji kamiennego założenia drogowo-mostowego ulicy Lubicz w Krakowie.